Z przyjemnością informujemy, że laureatem edycji konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora za rok 2018 w kategorii w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" został kierownik badań na Górze Zyndrama dr hab. Marcin Przybyła. Serdeczne gratulacje!

Na kanale Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawił się film dotyczący projektu badań archeologicznych na Górze Zyndrama i najnowszych odkryć.

Polecamy uwadze, bo znajdą tam Państwo najważniejsze informacje na temat tego jak wyglądało życie na prahistorycznym osiedlu oraz tego, jak wygląda praca archeologa na takim stanowisku.

Link do filmu: www.youtube.com/watch?v=gpLyXilbYw4

 

Góra Zyndrama to nazwa jednego ze wzniesień ograniczających od północy Kotlinę Łącką. Plateau na jej szczycie – dominujące nad szeroką doliną Dunajca – mieści jedno ze stosunkowo licznych w Karpatach prehistorycznych grodzisk. Wyjątkowa naukowa wartość tego obiektu na tle innych starożytnych osad obronnych w południowej Polsce wynika z trzech przyczyn. Po pierwsze, miejsce to nie było zajęte przez młodsze, zwłaszcza średniowieczne osadnictwo, co pozwoliło na zachowanie w doskonałym stanie prehistorycznych pozostałości. Po drugie, w niektórych jego partiach stwierdzamy obecność bardzo grubych nawarstwień osadniczych, układających się w poziomy związane z kolejnymi fazami zabudowy. Stanowisko to jest rzadkim w archeologii Polski przykładem osady prehistorycznej o złożonej stratygrafii. Po trzecie wreszcie, w najstarszej fazie swojego istnienia osada na Górze Zyndrama otoczona była skomplikowanymi i masywnymi fortyfikacjami, które są obecnie jednym z zaledwie kilku znanych w Europie, poza basenem Morza Śródziemnego, tak starych przykładów kamiennej architektury obronnej.

Zobacz także: Tablica informacyjna na Górze Zyndrama