Sezon wykopaliskowy 2019 już wprawdzie rozpoczęliśmy w maju (Rozpoznanie północnego tarasu), lecz pełną parą ruszy on pod koniec lipca, dn. 29.07, i trwał będzie do ok. 25. sierpnia. W tym czasie zamierzamy ukończyć dotychczasowe prace na wschodnim tarasie (wykop 15) oraz konynuować badania nieinwazyjne (elektrooporowe) i wykopaliskowe w rejonie północnego tarasu. 

Zapraszamy wszystkie osoby chętne do wolontaryjnego uczesnictwa w badaniach do zgłaszania się do mgr Joanny Jędrysik (joajedrysik@gmail.com) w celu uzyskania szczegółów. A na zachętę widok na rekonstrukcję Bramy Wschodniej ukończoną w ubiegłym roku smiley

Maszkowice 2019 - lista wolontariuszy

______________________________________________________________

Szanowni Państwo,
po raz drugi mamy przyjemność poinformować, że praca kierownika badań na Górze Zyndrama została doceniona przez sądeckie środowisko historyczne - w dniu 05.07.2019 przyznana została nagroda im. Szczęsnego Morawskiego za najlepszą, wydaną w minionym roku, książkę historyczną dotyczącą Sądecczyzny:

https://sadeczanin.info/…/marcin-przybyla-z-nagroda-im-szcz…

Dziękujemy i gratulujemy!

______________________________________________________________

Z przyjemnością informujemy, że laureatem edycji konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora za rok 2018 w kategorii w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" został kierownik badań na Górze Zyndrama dr hab. Marcin Przybyła. Serdeczne gratulacje!

_______________________________________________________________________

Na kanale Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawił się film dotyczący projektu badań archeologicznych na Górze Zyndrama i najnowszych odkryć.

Polecamy uwadze, bo znajdą tam Państwo najważniejsze informacje na temat tego jak wyglądało życie na prahistorycznym osiedlu oraz tego, jak wygląda praca archeologa na takim stanowisku.

Link do filmu: www.youtube.com/watch?v=gpLyXilbYw4

______________________________________________________________

Góra Zyndrama to nazwa jednego ze wzniesień ograniczających od północy Kotlinę Łącką. Plateau na jej szczycie – dominujące nad szeroką doliną Dunajca – mieści jedno ze stosunkowo licznych w Karpatach prehistorycznych grodzisk. Wyjątkowa naukowa wartość tego obiektu na tle innych starożytnych osad obronnych w południowej Polsce wynika z trzech przyczyn. Po pierwsze, miejsce to nie było zajęte przez młodsze, zwłaszcza średniowieczne osadnictwo, co pozwoliło na zachowanie w doskonałym stanie prehistorycznych pozostałości. Po drugie, w niektórych jego partiach stwierdzamy obecność bardzo grubych nawarstwień osadniczych, układających się w poziomy związane z kolejnymi fazami zabudowy. Stanowisko to jest rzadkim w archeologii Polski przykładem osady prehistorycznej o złożonej stratygrafii. Po trzecie wreszcie, w najstarszej fazie swojego istnienia osada na Górze Zyndrama otoczona była skomplikowanymi i masywnymi fortyfikacjami, które są obecnie jednym z zaledwie kilku znanych w Europie, poza basenem Morza Śródziemnego, tak starych przykładów kamiennej architektury obronnej.

Zobacz także: Tablica informacyjna na Górze Zyndrama